Taşıma Öncesi Planı Yaparken Dikkat Edilecekler

Taşınma işinizin en kısa sürede, en az çaba ile bitirilebilmesi başarılı bir planlamadan geçer. Ne zaman ne yapacağınız önceden doğru şekilde belirlenmişse, daha düzenli ve sistematik bir çalışmayla zamandan ve enerjinizden tasarruf edebilirsiniz. Doğru planlama yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Öncelikle ilk yapmanız gereken eşyalarınızı kendiniz mi taşıyacaksınız, yoksa bir nakliyat firması ile mi anlaşacaksınız buna karar vermek. Bir nakliat firması ile anlaşacaksanız, nakliyat firmaları zaten araç, hamal vb. ihtiyaçları karşılayacaktır. Fakat kendiniz taşımaya karar verdiyseniz doğal olarak iş yükünüz artacak ve daha fazla işlem ve araştırma yapmak durumunda kalacaksınız.

Bu durumda eşyalarınızı taşıyacak beden işçileri ve kiralık bir taşıma aracı bulmanız gerekecektir. Ayrıca taşıma esnasında eşyalarınızın zarar görmesini engelleyecek paketleme malzemeleri bulmakta sizin işiniz olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun yanında kendiniz taşındığınızda eşyalarınız hiç bir sigorta kapsamına girmeyeceğinden, gelebilecek her türlü zararı baştan kabul etmiş sayılacaksınız.

  1. Evinizden/işyerinizden hangi eşyalarınızın taşınacağını veya taşınmayacağını belirlemelisiniz. Hatta taşınacak eşyalarınızı bir liste haline getirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
  2. Yeni taşınacağınız evin/işyerinin taşınma gününden önce kullanımınıza hazır hale gelmiş olması gerekir. Elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerin yapılmasını sağlayın. Hatta gazete, dergi gibi düzenli bir şekilde evinize gelen abonelikleriniz için adres değişikliği yapmayı unutmayın.
  3. Taşınmadan 5-7 gün içerisinde kendiniz toparlayacağınız ve paketleyeceğiniz eşyaların paketlemesine başlayın. Paketlemelerinizi yaparken hangi eşyaları bir araya koyacağınıza karar verin ve bunları listeleyin. Paketlediklerinizin üzerine içerisinde ne bulunduğunu yazmanız faydanıza olacaktır. Bu sırada yeni evinize/işyerinize taşımayacağınız eşyalarınızdan da tek tek kurtulmalısınız. Ayrıca kendiniz taşınıyorsanız dolaplarınız ve yataklarınız gibi sökülerek taşınacak olan eşyalarınızın sökülüp takılması için bir alet çantasına ihtiyacınız olacaktır.
  4. Taşınacağınız evin temizliği ve diğer işlerinin bitip, taşınmaya hazır hale geldiğinden emin olun.
  5. Taşındıktan sonra ilk gecenizi evinizde geçirmeyecekseniz kalacağınız yeri önceden ayarlayın. Bir otelde kalacaksanız rezervasyonunuzu önceden yapın.
  6. Mutfak alışverişinizi günlük yapın. Bozulabilecek yiyeceklere özellikle dikkat edin.
  7. Taşınmadan 1 gün öncesine kadar paketleme işinizi bitirin. Buzdolabınızın fişini çekerek içini boşaltın. Taşınma günü için aperatif kahvaltılıklar hazırlayın. Tüm anahtarlarınızı ve değerli eşyalarınızı asla kaybolmayacak bir yerde muhafaza edin. Evinizi kendiniz taşıyorsanız yardıma gelecek arkadaşlarınıza, anlaştığınız hamallara ve kiralık araca kaçta evinizde olmaları gerektiğini haber verin.
  8. Taşınma günü geldiğinde erkenden uyanın ve sağlam bir kahvaltı yapın. Cep telefonunuzun şarjının doluluğunu kontrol edin. Gün içinde ihtiyacınız olacaktır. Yanınızda bir miktar nakit para bulundurmanız ufak tefek ihtiyaçların karşılanabilmesi için önemlidir.
  9. Nihayet taşınmanız sona erdiğinde, size öncelikle lazım olacak olan eşyalarınızın bulunduğu paketleri açın. İlk gün için diğer paketlerinize dokunmayabilirsiniz. Buzdolabınızı fişe takıp diğer evinizden taşıdığınız gıdaları kontrol ederek buzdolabınıza yerleştirin. Kalan eşyalarınızı yavaş yavaş yeni yerlerine yerleştirin. Yeni evini hayırlı uğurlu olsun. Güle güle oturmanız dilekleriyle..